Fakültemizde Parazitoloji kürsüsü adıyla 1947’de Prof. Dr. Hasan Şükrü Oytun tarafından kurulan bilim dalımız 1967 yılına kadar Cebeci kampüsünde faaliyetini sürdürmüştür. 1967 yılında Morfoloji binasına taşınmış, bugün de burada üçüncü katta hizmetlerine devam etmektedir.
1969 yılında, Prof. Dr. Hasan Şükrü Oytun’un vefatı ile Parazitoloji Kürsüsü, Mikrobiyoloji Kürsüsüne bağlanmıştır. Bu süreçte kürsünün akademik kadrosunda bulunan üç öğretim elemanı Mikrobiyoloji Kürsüsü içerisinde çalışmalarına devam etmişlerdir. Bu kişilerden Dr. Sevim Genç, 1970 yılında doçentliğe yükseltilmiş ancak 1981 yılında yaş haddini doldurmadan emekliliğini isteyerek ayrılmıştır. Dr. Burhan Tezel 1972 yılında parazitoloji dalında uzman olarak Sağlık Bakanlığı bünyesinde görev almıştır. Prof. Dr. Hasan Şükrü Oytun’un vefatından yedi ay önce Parazitoloji Kürsüsüne asistan olarak atanan Kürşat Altıntaş 1973’te aynı disiplinde uzman, 1978’de doçent, 1988’de profesör olmuştur. Prof. Dr. Kürşat Altıntaş’ın başkanlığında, 1993 yılında, Mikrobiyoloji Anabilim Dalı altında Parazitoloji Bilim Dalı kurulmuştur. Prof. Dr. Kürşat Altıntaş, 2007 yılında yaş haddinden emekli olarak ayrılmıştır.
Bilim Dalı’mızda 1997 yılında doçentliğe  ve 2004 yılında da profesörlüğe yükseltilen Çiğdem Güngör,  Prof. Dr. Kürşat Altıntaş’ın emekliye ayrılması ile boşalan Bilim Dalı Başkanlığına atanmıştır. Prof. Dr. Çiğdem Güngör, Temmuz 2012’de emekli olmuştur. Tıpta uzmanlık öğrencisi olarak 1995 yılında Tıbbi Parazitoloji Bilim Dalı’nda göreve başlayan ve 1999 yılında bu disiplinde uzman ünvanını alan Dr. Gülay Aral Akarsu, 2012 Haziran ayında doçent olmuş ve Prof. Dr. Çiğdem Güngör’ün emekliye ayrılması ile boşalan bilim dalı başkanlığına atanmıştır.
1969 yılı öncesinde 120’yi aşkın yerli ve yabancı yayını ve yetiştirdiği uzmanlarla fakültemiz bünyesinde yerini alan Parazitoloji Bilim Dalı bugüne kadar da sürdürdüğü öğrenci eğitiminin yanısıra 100’ün üstünde yerli ve yabancı yayın, ders kitabı ve Parazitoloji Atlası; lisansüstü çalışmalar ile yetiştirdiği, halen başka üniversitelerde akademik kadrolarda görev yapan öğretim üyeleri ile fakültemiz bünyesinde işlevini sürdürmektedir.
Parazitoloji Bilim Dalında Tıp Fakültesi öğrencilerinin eğitiminin yanısıra yüksek lisans, doktora ve tıpta yan dal uzmanlık eğitimi verilmektedir.
Parazitoloji Bilim Dalımız laboratuvarlarında rutin hizmet verilmekte, bilimsel araştırmalar sürdürülmektedir. Toksoplazmoz tanısına yönelik olarak altın standart test olan ve sayılı laboratuvarda yapılabilen Sabin- Feldman testi yapılmaktadır.